Oryantal Dans İle Zayıflama

Belki dikkatinizi çekmiştir. Profesyonel oryantal sanatçılarının büyük bir kısmı oldukça zayıftır. Ancak küçük bir kesimi normal diyebileceğimiz kilo aralığındadır. Bu elbette tesadüf değil. Oryantal yapmak oldukça fazla enerji harcatan bir aktivite. Peki oryantal dans zayıflatır mı? Yanıt olarak evet diyoruz. Oryantal dans zayıflatır hatta oynata oynata zayıflatıyor.

Oryantal dansı dünyada en yaygın yapılan ve belki de bilinen en eski danslardan bir tanesidir. Her ne kadar ülkeden ülkeye oryantal yapılış teknikleri farklılaşsa da kadın bedeninin esneklik ve kıvraklığını temelinde yapılmaktadır. Oryantal dansında en sık kullanılan kas grupları karın kasları, kalça ve bel kasları, göğüs ve boyun kasları gibi bölgelerdir. Oryantal dansı ruh olarak enerji ve dinamizm saçmaktadır. Bu nedenle insanlar kendisini oryantal dansına kaptırdıklarında saatlerin nasıl geçtiğini pek anlayamazlar. Hele bir de yakın bir arkadaşıyla oryantal yapıyorlarsa zaman su gibi akar gider.

Dans etmek kilo verdirir mi ?

Aerobik ve oryantal dansın karışımı olarak son zamanlarda yaygınlaşan aero oryantal dansı, genellikle aerobik ve fitnes salonlarında bir zayıflama yöntemi olarak kullanılmaktadır. Oryantal hocaları, doğru kas gruplarının doğru hareketlerle çalıştırılması durumunda 1 saatte yaklaşık olarak 800 kalori harcattığını ifade ediyorlar. Oryantal yapmak özellikle kireçlenme, kemik erimesi ve eklem ağrıları çeken kişilerin iskelet ve destek sistemine faydaları nedeniyle de sıkça yaptığı bir egzersiz ve aktivite olarak biliniyor. Zaten toplum olarak oryantal müziği severiz ve oryantal yapmaya hevesli bir toplumuz. Hem fazla kilolarımızdan kurtulmak hem de eğlenceli bir şeyler yapmak için oryantal yapmak gerçekten zevkle yapılabilecek bir eylem.

Oryantal dans ile zayıflamak mümkün mü? 

Oryantal yapmak ne kadar zayıflatır kısa bir hesaplama yapalım. Günde 1 saat oryantal yapan birisi ortalama olarak 700 kalori yağ yakıyor olsun. Bu durumda haftada 5600 kalori, bir ayda ise 21 bin kalori harcanmış oluyor. 21 bin kalori ise ortalama olarak 3 kilo yağ yakımı anlamına geliyor. bunun yanında 1 kilo da su kaybetmek zorunda kalacağız. Ama endişe etmeyin bunun sağlığa herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Günde 2 saat oryantal yapan birisi ise 1 ayda 5 kilo zayıflama sağlayabilir. Hem de doğal yollardan ve diyet uyguladığınızda hissettiğiniz o açlık hissi olmadan ve aç kalmaktan kaynaklanan moral çöküntüsünü yaşamadan…

Oryantal yapmaya yeteneğiniz yoksa kesinlikle üzülmeyin. Burada önemli olan şey oryantal hareketlerini tam anlamıyla yapmak değil, enerji harcayacak oryantal hareketlerini yapmaya çalışmaktır. Kesinlikle usta bir oryantalin yaptığı kıvraklık ve ustalıkta bu hareketleri becermenize gerek yok.

Oryantal yaparak zayıflamak istiyorum ya da zayıfladım diyen okurlarımız bizlere yorumlar yoluyla tecrübe, görüş, öneri, duygu ya da düşüncelerini yazarlarsa çok seviniriz.